Bedrijven moeten verkeersveiligheid meer systematisch aanpakken

 Bedrijven moeten verkeersveiligheid meer systematisch aanpakken

Weinig bedrijven zetten in op preventie van verkeersongevallen bij werkverplaatsingen en tijdens het pendelen. Dat blijkt uit een steekproef van de Vlaamse Stichting Verkeerskunde (VSV). Nochtans kunnen bedrijven een belangrijke rol spelen om het aantal verkeersongevallen in Vlaanderen mee te helpen terugdringen en daarmee een belangrijke bron van kosten binnen de onderneming drukken, zo wordt dinsdag op een studiedag toegelicht.

Uit cijfers van het Fonds voor Arbeidsongevallen (FAO) bleek eerder al dat ongeveer de helft van alle dodelijke arbeidsongevallen te betreuren valt in het verkeer. Voor 2014 gaat het om 49 dodelijke ongevallen: 39 in het pendelverkeer en 10 tijdens werkverplaatsingen.

Merkwaardig genoeg zetten slechts weinig bedrijven in op een systematisch preventiebeleid als het over verkeersongevallen gaat. Ze doen dat wel om ongevallen op de werkvloer te voorkomen. Uit een steekproef bij 49 bedrijven bleek dat minder dan de helft van de bevraagden verkeersveiligheid opneemt in het jaarlijkse actieplan ter preventie van arbeidsongevallen. Zowat de helft verklaart werknemers wel te informeren over verkeersrisico's en iets meer dan één op de drie organiseert ook sensibiliseringsacties. Slechts een kleine minderheid gebruikt een veiligheidsmanagentssysteem om aan verkeersongevallenpreventie te doen, aldus de VSV, die het onderzoek met Vinçotte Academy en samen met de Universiteit Hasselt en Prebes liet uitvoeren.

"De bedrijfswereld is er de afgelopen decennia in geslaagd om het aantal arbeidsongevallen sterk te laten dalen, onder meer door systematisch in te zetten op veiligheidsmanagement", zegt Werner De Dobbeleer (VSV). "Bij arbeidsongevallen in het verkeer, met name in het woon-werkverkeer, merken we echter veel minder vooruitgang. Ook hier kunnen bedrijven een ommekeer realiseren door werk te maken van een systematische aanpak."

De VSV stelt bedrijven voor om risico-analyses te doen, waarna een strategie met doelstellingen kan uitgetekend worden. Ook biedt de stichting coaching op maat aan en bedrijven kunnen voor een ISO-certificaat gaan.

Bron: Belga


Actueel

 Geen gordel op de snelweg: regels, risico’s en uw rechten

Geen gordel op de snelweg: regels, risico’s en uw rechten

De gordelplicht geldt altijd, ook voor korte ritten en achterin. In deze gids leggen we de regels en mogelijke sancties uit, wanneer uitzonderingen (zoals medische vrijstelling via FOD Mobiliteit) gelden en hoe dit past binnen de vier graden van verkeersovertredingen. Zo weet u meteen wat uw rechten zijn en wat u kunt doen bij een boete of dagvaarding.

Lees meer
 EKON LEGAL groeit met de integratie van Parallaxe Avocats

Donderdag 26 Juni 2025

EKON LEGAL groeit met de integratie van Parallaxe Avocats

In een streven om het model van moderne en toegankelijke juridische expertise verder te versterken, kondigt EKON LEGAL vandaag een belangrijke stap aan in zijn ontwikkeling. Na de succesvolle samenwerking tussen Intolaw en HBSV Advocaten, voegt het Franstalige kantoor Parallaxe Avocats zich nu bij deze strategische alliantie. Deze integratie maakt deel uit van een gemeenschappelijke visie: het aanbieden van innovatieve juridische dienstverlening die is afgestemd op de huidige behoeften van de cliënten.

Lees meer
 Parkeren in Brussel-stad wordt fors duurder vanaf 1 juli 2025

Maandag 23 Juni 2025

Parkeren in Brussel-stad wordt fors duurder vanaf 1 juli 2025

De Stad Brussel verhoogt op 1 juli 2025 haar parkeertarieven. Wat verandert er precies? Een overzicht van de nieuwe prijzen, de reacties van handelaars en wat het betekent voor bewoners en bezoekers.

Lees meer
close menu 1u